Fő támogatóink:
Kiemelt támogatóink:
 

Cseh Sándor: Szakmailag sok újat nem hozott a vizes vb pólótornája

Posted on 2017 szeptember 12.

Horvátország 1991-es újbóli függetlensége óta második világbajnoki címét szerezte vízilabdában. Magyarország pedig hetedszer lett ezüstérmes. Tíz évvel ezelőtt Melbourne-ben is horvát-magyar finálét rendeztek, akkor hosszabbítás után 9-8-ra nyertek a horvátok.

1975: Cali, 1978: Nyugat- Berlin, 1982: Guadalquir, 1998: Perth, 2005: Montreal, 2007: Melbourne, 2017: Budapest. A magyar férfi vízilabda-válogatott világbajnoki ezüstérmeinek helyszínei.

– Tudom, hogy voltak támogatóink és voltak hitetlenek is – értékelt már aludva egyet-kettőt a döntő után Märcz Tamás szövetségi kapitány. – Én bíztam magamban, bíztam azokban a játékosokban, akikkel dolgoztam és hittem abban, hogy nincs legyőzhetetlen csapat.

Az idén bajnokságot, Magyar Kupát és Bajnokok Ligáját nyerő Szolnoki Dózsa-KÖZGÉP vezetőedzője természetesen más szemmel nézte a vízilabda-tornát, mint a több százezer szurkoló. Cseh Sándornak a francia, az ausztrál, a szerb és a magyar válogatottban is szerepelt több egykori és jelenlegi játékosa. A szolnoki kötődésű pólósokból egy vastagabb világválogatott könnyedén összeállítható.

– Nem szoktam a játékosok teljesítményét értékelni akkor, amikor nem a szolnoki csapatban játszanak – mondta Cseh Sándor. – Lehet, hogy csak én láttam úgy, de az volt az érzésem, hogy a szolnoki játékosok feldobódva érkeztek a világbajnokságra és nagyon jól játszottak. De nem is ez a fontos, hanem az, hogy az egész országot lázban tartotta két héten át a válogatott, nagyon sokan szurkoltak a csapatnak. Szerintem igenis nagyon szép eredmény ez az ezüstérem.

Kevesebb volt a taktikai újítás, mint általában a világbajnokságokon szokott lenni, folytatta a szakvezető. De ennek nagyon is érthető okai voltak.

– A három-négy győzelemre is esélyes csapat: a szerb, a horvát, a magyar jellemzően az olimpián látott keretével érkezett, egy-két poszton volt csak változás Rióhoz képest. Ezért ezek a tőlük már látott taktikai variációkat alkalmazták- tette hozzá a klubszinten mindent megnyerő szakember.- Az olaszok kivételével a többi válogatott viszont már jelentősen megfiatalodott. Ők viszont még nem tartanak ott, hogy az újításaikat alkalmazzák. Minden csapat a biztos alapjátékát hozta a világbajnokságra. Érdekes volt látni viszont, hogy a klubvízilabda mennyire eltávolodott a válogatottaktól. Ez elsősorban a Brescia és az olasz-, valamint az Olympiakosz és a görög válogatott viszonyára igaz. A budapesti Final Six-ben szereplő 10-15 egyébként nagyon jó képességű pólós itt sem volt a világbajnokságon, vagy nem volt olyan meghatározó a válogatottjában, mint a klubjában. Nagyon kíváncsi vagyok arra, hogy a két év múlva esedékes világbajnokságon melyik út hol tart: mennyire erősödnek meg a most felforgatott, megfiatalított kerettel érkező csapatok, illetve mire jutnak a Budapesten még a „régi” kerettel játszó válogatottak.

A 2019-es vizes világbajnokságot a dél-koreai Kvangdzsuban rendezik, amelyre nagy valószínűséggel már a 2020-as tokiói olimpiára élesített csapatokkal érkezik mindegyik válogatott.

Varga Dumi nem szeretne felőrlődni

Az elmúlt években a szolnoki csapat soraiban szereplő Varga Dénes azt mondta, nehéz folyamaton ment át, amíg eldöntötte, hogy a budapesti világbajnokságon is a válogatott rendelkezésére áll, de most úgy érzi, az a legésszerűbb, ha a következő nyarat pihenéssel tölti, mert nem szeretne felőrlődni. A Dumi becenévre hallgató pólós ugyanakkor nem zárta ki, hogy később visszatér még a válogatottba. Azt tudni kell, hogy Varga Dénes klubszinten a következő szezont már a Ferencváros soraiban tölti, ugyancsak a zöld-fehérek játékosa lesz a világbajnokság legértékesebb játékosának választott, Vámos Márton is.

FORRÁS:ÚJ NÉPLAP

468 ad